ÖKC ödeme kaydedici Hakkında bilgi

Ökc hakkında pek bilgi sahibi olmadigimdan ve ufak ufak talepler gelmeye basladigindan dolayi müşteriye fransız kalmamak icin bi kac senaryo üreterek bilgi almal istiyordum ökc entegrasyonunda ökc acik olan bir masanin nakit olarak kapatıldıgı anda mı devreye giriyor yoksa kredi karti kapandıgımda da devreye giriyor eğer kredi kapandıgında devreye giriyorsa masada kredi kartı ödemesi yapmak isteyen müşterilere yazar kasa pos gittigi zaman kablolu ökc entegrasyonuna sahip bir işletmenin yapmasi gereken nedir yani 3 tane yazarkasasi olan bir isletme düsünelim biri sabit digerleri el nasil bir yol izlemeliyim 2. Si gurup masasi kalktiginda ayri ayri ödeme seklinde hesap alindiginda masa icerisinde kredide ödeyen var nakitte kapama durumu nasil olacal

Merhaba Bayram bey,

GMP3 Gelirler İdaresi başkanlığı tarafından geliştirilmiş Yazarkasa bilgisayar haberleşme protokolünün adıdır. GMP3 temel olarak yazarkasanın bilgisayara kablo veya bilgisayarla aynı ağda olan ethernet kablosu ile bağlı olduğu durumu temsil eder ve GMP3 bağlantı türü genellikle fastfood gibi ödemenin Müşteri tarafından kasada yapıldığı durumlarda kullanılır. Ödeme tipi fark etmez SambaPOS’dan nakit butonuna bastığınız da otomatik olarak yazar kasa’dan nakit fişi çıkmaktadır aynı durum kredi kartı için de geçerlidir Kredi Kartı butonuna bastığınızda SambaPOS’da ödeme işlemini başlatmış olur ve yazar kasaya miktarını göndermiş olur kredi kartınızı okuttuğunuz durumunda ödemesini alır ve otomatik olarak adisyonu kapatmış olursunuz. Adisyonu tamamen kapattığınız durumunda ödemenin bir kısmını nakit bir kısmını kredi kartı olarak alabilirsiniz. Fakat acık adisyonu ödemesini tamamen kapatmak zorundasınız ödeme işlemi başlatılmış bir adisyon içerisinde ödeme bırakılarak işleme devam edemezsiniz.

TSM Gelirler İdaresi başkanlığı tarafından geliştirilmiş Yazarkasanın bilgisayar ile kablosuz bir şekilde haberleşmesini düzenleyen protokolünün adıdır.
TSM bağlantısı Ödemenin Masa Başında yapılacağı veya Paket Serviste kapıda ödemelerde kullanılır. TSM ise bilgisayara bağlantısı olmadan uzaktan adisyonu sorgulatarak ödeme aldığımız uygulamadır.

Aşağıdaki linkte detaylı bir şekilde video ile ÖKC’lerin çalışma mantığı anlatılmaktadır.

coklu ökc güzel bir anlatım olmus fakat grup masalarda kalkanların ödemesi alindiginda ve masa hala devam ediyor ise masa ödemesi kapanmadi ise sorun teskil edicek

Bu durumlarda müşterinin ödeyeceği ürünleri seçerek taşı diyip ödemesini ayrı bir adisyonda aldığınızda sorun yaşamazsınız.

Veysel bey sadece bi düsünce ökc ödeme sistemini sadece nakit ödeme alidigi hallerde calisir kılmak mümkünmü kredi ödemelerinde zaten kayıt altinda oluyor

Söylediğiniz şekilde mümkün değil tamamen entegre bir şekilde tüm ödeme yöntemlerinde entegre çalışmaktadır.
Bu söylediğiniz şekilde çalışma şeklide pek mantıklı gözükmüyor; Masanın içerisine gir ödeme kısmına gir miktarı gör ve yazar kasaya miktarı gir yazar kasada ödeme butonuna bas sonra kartı okut ödemeyi tamamla sonrada sambapos da masayı kapat.

Diğer şekilde SambaPOS da masayı aç ödeme şeklini seç ve yazar kasaya sadece kartı okut işlem bitti.

İşleyiş şeklinde olduğu gibi yazarken dahi daha kısa ve hızlı oluyor :slight_smile: