Müşteri Birden Fazla Adres Tanımlayıp Seçme Özelliği

haklısınız sonradan fark ettim :slight_smile:
Dökümanını hazırlıyoruz kısa zamanda kb.sambapos.com da yayınlayacağız.

3 Beğeni

Yeri gelmişken bir ekleme daha yapmak lazım bu duruma.
Bazı müşterilerin 2-3 farklı numarası olabiliyor. Bu durum içi de bir çalışma yapmak lazım.

@Banned

Burada sambapos numarayı “id” şeklinde kayıt ediyor.
Bir müşterinin birden fazla numarası
Bir müşterinin birden fazla adresi
Bir adreste birden fazla müşteri olabilir. örnekler de çoğaltılabilir.

burada “id” ne alacağız o önemli, Numara en mantıklısı.

Aslında TCNO en mantıklısı :grin::grin::grin:

Şimdi baktım da aslında bir şey yapmaya gerek yok gibi. Sadece varlık tipinde özel alan açıp 2. ve 3. telefon numaralarını eklemek yeterli. Arama alanına yazılan her ne olursa olun müşteriye ait tüm alanlarda arama yapıldığından bu şekilde çözülebilir. :thinking:

1 Beğeni

Aşağıda görselde belirttiğim gizli kısmını işaretlemediğimiz takdirde o alanlarda kayıtlı her özel alanı bulur arama ekranı.

2 Beğeni

Dökümanı yayınladınız mı? Yayınladıysanız link atmanız mümkün mü ben bulamadım da

Döküman listesi biraz yoğun olduğundan henüz yayınlayamadık:) aciliyetiniz var ise resimleri kontrol ettim okunup uygulanabilecek durumda.

Beklerim sorun değil, henüz menümü düzenleme aşamasındayım zaten

@veysel Bey, 7-Belge Varlığı Değişti Kuralı Oluşturma; ya kadar herşey yolunda gidiyordu ve fakat Eylem Seç bölümünde, eylem zaten seçili olduğundan Adres1 için oluşturduğumuz “Varlık Notunu Güncelle” eylemini seçme olayını Adres2 ve Adres3 için tekrarlayamadım veya birşeyleri gözden kaçırdım.

Bu alanda seçtiğiniz için eylemi seçtiğiniz alanda gözükmez eylemi seçtiğiniz kısma sağ tıklayarak tümünü göster diyerek birden çok aynı eylemi kurala ekleyebilirsiniz.

3 Beğeni

Teşekkürler :slight_smile:

Üstad, işaretli yerde çalışan "otomasyon komutu"nu da tanımlamak gerekmiyor mu?

Otomasyon komutu oluşturmanıza gerek yok bu alanı doldurmanız yeterli.

1 Beğeni

@veysel bey birebir eylem ve kuralların hepsini yaptım. Tek sıkıntım müşteri güncelle veya yeni müşteri kayıt edeceğim zaman müşteri varlık ekranında sadece İsim ve telefon alanları geliyor karşıma. Adres1 Adres2 Adres3 diye tanımadığım alanlar yok. Bunları nasıl etkinleştirebilirim veya bunların görünmemesindeki hatam nereden kaynaklanmıştır yardımcı olur musunuz lütfen

Kapatip acin veya varlik ekranini degistirin.
Bazen Cache de kaliyor sanirim, halen eskileri kullaniyor.

@erkan_kaplan kapatıp açtım ve de varlık ekranını paket servisini de kaldırarak denedim müşteri ara varlık ekranını da fakat değişen bir şey olmadı :frowning:

o zaman yaptiklarinizi kisaca anlatip (tercihenfarkli bir baslik acarak), ekran görüntüleri ile felan atarsaniz, konu hakkinda sorunu yakalamak daha kolay…Eksik olanlar veya yanlis olanlar hemen göze batar…(resimlere bakarak). Bu sekilde sadece onu yap bunu yap, onu yaptinmi bunu yaptinmi diye gecistirilir gider. (sadece bir öneri benimkisi)

1 Beğeni

@erkan_kaplan sorun çözüldü. Database yedeğini alıp sambapos exe yi yeniden kurdum önce, sonra yedeğimi geri yükledim. sorun aynı şekilde devam etti. Bu sefer sambapos.exe yi kaldırıp yeniden yükledim yedeklerimi geri yüklemeden. Bu seferde sorun devam etti.

Yeniden Sambapos.exi yi silip ekteki belgelerim SambaPOS5 klasörünü yedeğim hariç tamamen bilgisayarımdan silip yeniden yüklediğim de tertemiz bir şekilde sorunsuz çalışmaya başladı. Yedeğimi de yükleyip denediğimde herşey mükemmel bir şekilde çalıştı.

1 Beğeni

Ekran düzenlemeleri ile ilgili SambaPOS da yaptığınız düzenlemeler, Belgelerim > SambaPOS5 > Layout dizini içesinde XML dosya olarak tutulur.
XML dosyanın oluşması için tasarımınızı yaptıktan sonra SambaPOS’u bir kere düzgün olarak kapatılması gerekir.

Eğer yaptığınız tasarımdan memnun değilseniz veya bir sorununuz varsa bunu Layout dizininden bulup kaldırmanız o tasarımın ortadan yok olmasını sağlar.

2 Beğeni

Konuyu görüp yararlanmak isteyen arkadaşlar, resimlere teleskop ile bakmaması için döküman linki :slight_smile:

4.48. Müşteriye Birden Fazla Adres Tanımlayıp Seçme Özelliği

1 Beğeni