Menü resimlerinin altindaki hafif transparent bölge

Merhabalar,

SambaPos’da menü resimleri koymak istiyorum. Ekteki örnek resimdeki gibi:

Resimdede görüldügü gibi, menü resimlerinin hemen altinda, (Menü isimlerinin yazildigi TEXT alanin) hafif bir transparent’lik var. Bu sambapos dan mi ayarlaniyor? Yoksa menü resmi hazirlanirken o alana transparentlik özelligi verilip, sonra sambapos da mi kullaniliyor?

Tesekkür
Erkan Kaplan

Merhabalar Erkan bey,

Resimde görüldüğü gibi transparan yapabilmeniz için aşağıda belirtiğim adımları izleyerek oluşturabilirsiniz.

Ana Menü > Yönetim > Ürünler > Menü Listesi > Menü > Tüm Kategoriler Düzenle alanına gelin.

Bu bölümde 2 Ayrı düğme rengi bulunmaktadır birincisi Kategorinin rengini ikincisi ise Kategorinin altında bulunan ürün butonlarının rengidir. Biz bu alanda yazının resme transparan bir şekilde görünmesi için ikinci alanda Metni Kaydır’ın yanındaki düğme rengini #00000000 yapıyoruz aşağıda görselde de belirtim.

1 Beğeni

@veysel
Hocam dediginiz gibi yapmaya calistim ama tam istedigim gibi olmadi.

Sorun 1:
Resimler ölceklenmiyor veya ordaki menülere tam olarak oturmuyor. Bunun icin bir ayar göremedim. Varmidir böyle birsey? Ya da kullanilacak olan resimlerin belirli bir Standarti var mi? Mesela kac Pixel olmali? Boyutlari kaca kac olmali? vb…(Resim dosyalarim PNG ve transparent-layerli)

Sorun 2:
Ürün isimlerinde sanki gizli bir “/r” ENTER var gibi. Ürün ismi 2 kelimeden olusursa alt alta 2 satir halinde yaziyor ve fontSize ufaliyor.

Eger ürün ismindeki 2 kelimeyi birlestirirsem, font büyüyor (istedigim ve hos görünende bu). Fakat Ürün ismindeki 2 kelime olunca sorun cikiyor.

bkz: ekteki resimler:

Yaptim ama nasil yaptigimi bilmiyorum :slight_smile: Baya bir kurcaladim deneme yanilma yöntemiyle …

1 Beğeni

Elinize sağlık öncelikle deneme yanılma ile çözülmeyecek iş yoktur :slight_smile:

yukardaki 2 sorunuza gelince;

1- Resim boyutları için belirli bir pixel olamaz çünkü her kategoride farklı adette ürün oluyor ve farklı buton büyüklüğü oluyor bunun için resime sağ tıklayıp paint ile açıp yeniden boyutlandırmanız gerekiyor bir tanesini bu şekilde bulduktan sonra aynı kategorilerde bulunan ürünler için aynı boyutu kullanabilirsiniz.

2- Sorunuz için ise Menünün için de bulunan Tüm Kategorileri Düzenle kısmından metni kaydır tikini kaldırırsanız alt satıra indirmeyip 1 satır olarak yazacaktır.

Aşağıda paylaştığım video da menü detaylı düzenleme ve diğer kurulum işlemleri ile ilgilidir ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Menü detaylı düzenlemeleri nasıl yapılır?

3 Beğeni