Hesap alındısına pratık cozum

Merhabalar Cok spesifik bır durum ama belkı bır cozum onerısı yada yonlendırme olabılır dıye soruyorum . bızde hesap yazılıyor mısafıre gıdıyor ve sonrasında hesap alınıyor . dırek sorumlu bır kasıyerımız olmadıgı ıcın . hesaplar genelde daha sonra kapatılıyor ve kk nk mı bazen karıstırıyoruz bu onlemek adına bır cozum onerısı olan varmıdır yada ne yapabılırım bu konuda . ben sunu dusundum nekadar yararlı yada pratıkte ne kadar ısler bılemem ama mesela hesabı yazılmıs musterı 15 dakıka sonra burdakı zamanı degıstırebılırız . gecınce sısteme gırıs yapan kısıye uyarıp o adısyonları kapatmadan yenı adısyon actırmasam mı ) elbette boyle bırsey olabılıyormu bılemıyorum -elbette yapılabılır sambaposla :smile: ) yada aklıma suan ıcın bırsey gelmıyor onerısı olan veya cozum konusunda yardımcı olabılecek arkadaslarımızdan yardım beklıyorum

Merhaba,

Bu durumla ilgili basit bir işlem uygulanabilir.Durumlardaki adisyon istendi durumuna hesap yazıldığında masa üzerinde 'Ödemesi Alınmadı ’ yazdırabilirsiniz.Bu sayede kasaya gelen kişi ödemesi alınmadığını anlar ve ona göre işlem yapar.Bu yöntemi uygulamak isterseniz adisyon istendi durumunu açın ve Gösterim formatı kısmına aşağıdaki kodu yapıştırın.Bahsetmiş olduğum yazı masa üzerinde gözükecektir.

<bold><color black>$1</color><br/>Ödemesi Alınmadı<br/><color Blue>{REPORT TICKET DETAILS:T.RemainingAmount: (TEN.Masalar=$1)
and T.RemainingAmount>0} TL</color></bold>

Blok-alıntı

2 Beğeni

Sayin EmrBkts tesekkur ederim oneri icin fakat zaten renk degisiyor fark etmesine ragmen hesabi kapatmiyor kolaya kacmak icin surekli uyariyorum rkadslari ve nerdeyse butun hesaplari ben kapatmak zorunda kaliyorum yani daha cok yaparmisiniz demektense yapin diyebilecegim bir oneriyi tercih ederim ama bir cozum bulamazsam bunuda deniyecegim tesekkur ederim cok sagolun yardiminiz icin

Ooo güzel istek. Aslında mevcut SambaPOS ile yapılır ama yazmamız gereken rapor etiketi çok uzun olacağı için daha basit hazırlanabilecek bir özellik ekledim. Rapor etiketimiz şöyle.

{REPORT TICKET DETAILS:TSD.Status.max:(TU={:CURRENTUSER}) and (TS.Status=Locked) and 'RemainingAmount > 0'}

Burada TSD.Status kısmı (Ticket State Duration) Adisyon Durumunun son değişiminden itibaren geçen zamanı dakika olarak veriyor. Yeni ekledim. 5.2.12 sürümünden itibaren kullanılabilir.

Burada TSD.Status.max olarak seçtiğime dikkat etmişsiniz. Bu şekilde en uzun süre açık kalmış adisyonun süresini seçmiş oluyorum.

:warning: Tabii şuna dikkat edilmeli. Türkçe SambaPOS’da eğer Adisyon durumunu takip ettiğimiz yer Durum olarak isimlendirilmiş ise hem orayı, hem de (TS.Status=Locked) kısmını Türkçeye çevirerek yazmak gerekiyor. Şimdi Türkçe veritabanı elimde yok ama sanırım (TS.Durum=Kilitli) olarak yazmak gerekiyor.

Bunu kullanarak şöyle bir şey yapabiliriz.

Önce Adisyonu Kapatacak bir eylem tanımlayalım.

İşaretli seçeneği aktif edince adisyonun kapanmasını garanti altına almış oluyoruz. Aksi takdirde adisyon ilk gösterilirken bu eylemi kullanarak kapatmak bir işe yaramaz.

Şimdi yeni adisyon açılırken oluşturacağımız kuralı hazırlayalım.

Artık hesap istenmiş adisyonlardan birisi 15 dakikadan fazla kapanmadıysa yeni adisyon açamıyoruz.

:warning: Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da uyarıyı adisyonu açan kullanıcı ile sınırladık. Yani başka bir kullanıcının açtığı adisyon için uyarı vermiyoruz. Eğer her kullanıcı için verilmesi isteniyorsa Rapor Etiketinden kullanıcı kısıtı kaldırılabilir.

Tabii burada maksat değişik fikirler denemek. Çalışma şekli açısından ne kadar uygun olur bilemiyorum. Belki adisyonu kapatmak yerine sadece mesaj göstermek de yeterli olabilir.

3 Beğeni

Emre Bey tesekkur ediyorum . once sistemi guncelleyip sonrada cozumu uygulayip size bilgi verecegim

5.2.12 sürümünu yayinladiniz mi Emre bey beta olarak yada alfa olarak

1 Beğeni

bu arada ıkıncı ornek resımdekı hata verdıgınde gosterılecek mesaj ( show message ) kısmını nasıl ekleyecegım o rda takıldım

Münir hocam iyice unutmuşsunuz sambapos’u :slight_smile:

Yeni bir eylem ekliyoruz şöyle

Türkçe kullanıyorsanız Mesaj Göster olacak eylem ismi.

1 Beğeni

haklısın vallahı uzun zaman oldu ayrıntılara gırmeyelı . cunkı herkeste olan eleman sıkıntısı bızde hat safada ınan cok nadır netede gırıyorum . ama kıs yaklasıyor ınsallah bıraz zaman ayırabılecegım kendıme yakında

1 Beğeni