CALL ME BUTTON for SambaPOS

SambaPOS’a dışarıdan veri alıp vermek istiyorum. Örneğin mobil telefona gelen çağrıları iletmek istiyorum. Veriyi bilgisayara iletebiliyorum ama bunu SambaPOS’a iletmek için bir kapıya ihtiyacım var.

Bunu yaparkende mevcut güncel teknolojileri kullanmak istiyorum. Rest ya da Soap kullanabilirsek önce SambaPOS’un sonra biz bayiilerin ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak daha özel çözümler sunaibliriz.

Örneğin şuan ben bir masa lambası yapıyorum. Bu lamba masaya birisi oturduğunda Yeşilden Turuncuya dönecek. Kırmızı lambalı masalar rezerve olacak ve müşteri bu lambaya dokunduğunda garson çağırabilir veya iki kere dokununca hesap isteyebilir.

Bunu 250 masalık bir restoran için yapıyorum. Lamba ve iletişimi tamam.Çok yakın zamanda SambaPOS bağlantısı için gerekli çalışmayı yapacağım.

4 Beğeni

Masalarda lamba sistemi daha cok hollandalilarin kullandigi bir sey. Kirmizi Yesil turuncu renklerdeki lamba yi bir transparent boru icine sikuyorlar. Musteri siparis verecegi zaman turuncu oluyor. MASA reserve edildiginde kirmizi felan oluyor…

Ilginc bir proje. Bitirirseniz haber verirseniz cok sevinirim.

Sadece merakimdan:

Raspberry pi I2C haberlesme sistemi felan mi kullanuyorsunz? 16 portluk röleleri felan var sanirsam onlarin

Mobil tel çağrıları için FCT cihazı kullanabilirsiniz. Işıklı sistem için farklı bir otomasyon kurulabilir ama bunun SambaPos ile entegrasyonu biraz zor olacaktır. Direk sql tablolarına veri yazabilen bir yazılım geliştirmeniz lazım.

Lambaların içinde ESP8266 kullanıyorum. Raspberry Pi ile bu sistemi yönetmek mümkün olabilir. SambaPOS bağlantısı olmaksızın çalıştırabilinir.

SQL’ de neyin nereye yazılacağını benim öğrenmem gerekecek. Bunu yapan bir servis olsa harika olurdu.
FCT cihazı malesef benim işimi görmüyor.

Rest API veya soap sanirim Sambapos da yok AMA yabanci forumda grapql diye aratirsaniz ordaki API ler isinize yarayabilir.

1 Beğeni

Öncelikle tebrik ederim, güzel fikir.
İşte böyle elinizi korkak alıştırmadan dalın lütfen işin içine. Sizde bir yere vardıktan sonra biz elimizden geleni yaparız.
Ama ben hayal ettim şöyle bir lamba sistemi yapsak güzel olur; hadi yap SambaPOS diye çıkanlardan olmadığınız için teşekkür ederim

Öncelikle SQL Server da neyin nereye yazılacağı konusunu (konu içinde konu bence) SQL Profiler ile çözebilirsiniz.
Google’layın, çok seveceksiniz. :slight_smile:

Sonra projeye ve ihtiyaçlarına gelelim.
benzer bir çalışmayı biz zamanında Elektrikli Isıtıcalar için yapmıştık, v5 in ilk Beta olduğu zamanlardı. Hayatı kolaylaştırmak için Raspery PI ile denemiştik.

Masaya sipariş alındığı da, Yani varlık Durumu Yeni Siparişlere döndüğünde Raspery PI ye Komut Çalıştır Eylemi ile (Raspery PI de olan bir JavSCRİPT İn değerini 0 dan 1 e çeviriyorduk ve o da 1 olduğu için Röleyi açıyordu ve Isıtıcı çalışmaya başlıyordu.
Hesap ödendiğinde de tam tersini yapıyorduk ve kapatıyorduk.

Bu bahsettiğim zaman bizim API desteğimiz bile henüz yoktu. Yani GraphQL desteğimiz. Şu an Android Mobile Client extra hiç bir ara katman olmadan direk SambaPOS ile GraphQL API si haberleşebiliyor.

forum.sambapos.com adresinde API miz hakkında çok daha detaylı bilgller alabilirsiniz.
Mesela varlıkların durumlarını düzenli bir şekilde sorgulayarak hangi masanın ne renk yanacağına dışarıdan siz karar verebilrsiniz.

Biraz daha olgunlaşsın tekrar konuşuruz.

3 Beğeni

Elbette. Modül olarak sunmayı hedefliyorum. Farklı ortamlarda da kullanılabilmeli ama SambaPOS’a bir ayrıcalık olarak bunu entegre yapmak istiyorum. Büyük alanlarda müşterilerin gözleri ile garson aramasına son vermek istiyorum.

SambaPOS API olarak GraphQL kullanmaktadır. Bu facebook tarafından üretilmiş rest ve soap’a göre daha esnek bir kullanım imkanı sağlayan iletişim yöntemidir. Yeni bir iletişim yöntemi olduğu için çok bilinmiyor ama kullanıcı kitlesi hızla büyümekte. https://graphql.org/users/

Burada SambaPOS’a GraphQL üzerinden nasıl bağlanmanız gerektiğini detaylı olarak anlattım. Örnek olarak Menüleri çekme, adisyon ekleme gibi işlemlerin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Tabii güvenlik kısmı ilk başta kafa karıştırıcı gelebilir ama Access Token alarak API çağırmak konusunda tecrübeli iseniz çok kolay çözersiniz. Bunun dışında güvenlik nedeniyle Mesaj Sunucusu default olarak API çağrılarını kabul etmiyor. Mesaj sunucusunun nasıl ayarlanacağı, API çağrılarının nasıl yapılacağı gibi konuları detaylı anlattım.

Bunun yanında SambaPOS içinde TASK özelliğini kullanarak istediğiniz her hangi bir türde veri kaydedebilirsiniz. Biz de mutfak ekranı oluşturmak gibi işlemleri için aynı yöntemi kullanıyoruz. Task’lar SambaPOS içinde kuralları tetikleyebildiği gibi raporlama için de kullanılabiliyor. Yine örnek olarak task kullanarak Raspberry Pi + Mesafe Sensörü kullanarak bir sayaç nasıl yapılır aşağıdaki dökümanda gösterdim.

Son olarak Mesaj Sunucusuna SignalR üzerinden bağlanabilirsiniz. Bu durumda SambaPOS içinde “Broadcast Message” eylemi her çalıştırıldığında SignalR üzerinden bağlı uygulamanız yayınladığınız mesajı görebilir. Mesela “Masa 100 Açıldı” gibi bir mesajı SambaPOS içinden broadcast yapıp SignalR’a bağlı uygulamanın bu mesajı görmesini sağlayabilirsiniz. SignalR’a Javascript ile nasıl bağlanacağını şurada görebilirsiniz.

Burada serverURl olarak mesaj sunucusunun adresini vermeniz gerekiyor. IP adresi ve port girerek verebilirsiniz.

4 Beğeni

Harika:)))
Bakalım neler olacak şimdi:))

1 Beğeni

burda gelısmeler varmı acaba ne durumdayız merakla takıp edıyorum :slight_smile:

Lamba devrelerimiz hazır, SambaPOS için gerekli entegrasyonların use case lerini hazırlıyorum. Entegrasyon seviyesine göre başka sürprizlerimde olabilir.

1 Beğeni

@ilkerilgen kolaylklar dılerım

@ilkerilgen selam hortlatıyım yıne bu konuyu acaba ne durumdasınız yapabıldınız mıo yaptıysanız nasıl bı rsonuc elde etınız . sonrasında kulanabıldınız mı kulandıysanız resımler varmıdır yada uygulanmıs ornek . merak ıcındeyım

Merhaba
CM butonu tamamlandı ve denemeleri yapıldı. Yakın zamanda piyasada yerini alacak.
Pandemi dolayısıyla geçikmeler yaşanıyor.

1 Beğeni