Alım Fişleri Girerken KDV Problemi

Merhabalar,

Müşteriler alım fişlerini girerken KDV sebebi ile faturalarını giremiyorlar. Her satırdaki ürünlerin kdvlerini hesaplayarak girmek çok zaman kaybettiriyor bu sebeple müşterileri bezdiriyor. Bunu daha kolay bir hale getirmek gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda çok şikayet alıyorum. Belki de bilmediğim bir yöntem vardır.

Bu konuda yardımcı olmanızı diliyorum.

İyi Çalışmalar.

Bu durumun bilakis işinizi kolaylaştırması lazımdı.
Restoran işletmeleri genellikle toptan mal alımı yaparlar ve toptan mal satan işletmelerde genelde KDV hariç fatura keser. Her bir satıradaki ürünün KDV siz birim fiyatı vardır. Alım belgesinden istenen veride tam olarak budur.

Alım yapılırken hızlı bir şekilde ürünleri girmek için tasarlanmış bu yapıya KDV oranı, tevkifat gibi detayları eklemek, restoran işletmecisi tarafından aslında kullanımı zaman alan ve zor işlemler.

Daha kolay bir hale getirmek diye bahsettiğiniz yapıda bizim kaçırdığımız farklı bir mantık varsa bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

@mehmet bey teşekkür ederim hızlı dönüşünüz için. Ürünler KDVli fiyatlar ile satıldığından dolayı maaliyet hesaplamasında herhengi bir problem yaşamayız değil mi?

Maliyet hesaplarında KDV dahil fiyatları görmek Maliyet hesabı yapan birisi için yanlış bir yaklaşımdır.
Bu gibi hesapların vergiden muaf bir şekilde yapılması gerekir. Alış ve Satış KDV arasındaki fark devletin payıdır ve zaten maliyet hesabına katılmaması gerekir.

Teşekkürler. İyi çalışmalar Mehmet Bey.