Adisyonu kapatırken Alınan hata

Merhabalar,

Kasadaki personel ödemeyi alıyor. Nakit butonuna basıyor. Tam o sırada garson masaya sipariş giriyor veya varlık durumunu değiştiriyor. Adisyonda değişiklik yapıldığını işlemin gerçekleşmediği hatasını veriyor. Buraya kadar güzel. Yalnız tecrübesiz kasacı tamama basıp geçiyor. Ardından garsonlar masanın kapatılmadığını ödeme alındı mı alınmadı mı kameralardan bakıyoruz. İstiyorum ki bunu adisyon tutanağından takip edeyim.
Ödeme adisyon tutanağı tuttum. Fakat o değişiklik yapılan Adisyon kapatılırken tutulan adisyon tutanağını da siliyor. çözümü olan var mıdır?

Şöyle bir çözümde aklıma geliyor… Aynı anda 2 kişi masaya giremese mesela

Txt ile yazdırarak çözdüm

Anladığım kadarı ile Message Server kullanmıyorsunuz …
Kullanmasanız dahi dolu olmayan boş gibi görünen bir masaya diğer clienttan yeni sipariş alınmak istediğinde zaten masayı açtığında ödemesi alınmadığından masanın dolu olduğu fark edilecektir, bu durumda yeni sipariş girildiğinde varolan siparişlerin üzerine devam edecektir. Message Server kullanırsanız eğer dolu olan masalar anında diğer clientlara bildirilerek Status (Renk) değişecektir.

Diğer bahsettiğiniz konu ; Bir garsonun açtığı masayı isterseniz diğer garsonların açmasını önleyebilirsiniz, bunun için ; Yönetim > Kullanıcılar > Rol Listesi > Yetkiler > Adisyon İzinleri yolunu takip edebilirsiniz.

1 Beğeni

Message server çalışıyor. Bunda skıntı yok. Adisyon izinlerinden sadece Masayı açan personelden başkasına masayı açtırmıyor diye biliyorum. kalabalık bir grup olduğunu düşünün. 2 kişi ödemeye kalkıyor. o sırada masa garson çagırıyor. kasacı ödeme alırken garson sipariş girip kapatıyor. Haliyle kasacı hesap alırken masada işlem yapılmış oluyor. Kasacı masayı kapaattığında işlem yapılmadı diyor ve değişiklikler siliniyor.

Ödemesi alınmayan bir masada eski siparişler halen dururken boş olmayan masaya garson nasıl sipariş alıyor merak ettim doğrusu … :thinking:

Hikayeyi tekrar anlatayım. İnsanlar ayrı ayrı ödeme yapabiliyorlar. Gün masası düşünün. Masada 20 kişi oturuyor. 2 kişi kalkıp kasaya geliyor. kasacı 4 numaralı masayı açıp hesap alıyor. O sırada masada oturan birisi garsonu çağırıyor 1 çay alabilirmiyim diyor. garson 4 nolu masayı açıp 1 çayı girip kapatıyor. o sırada kasadaki 2 kişi 1 er çay ödeyip çıkıyor. kasacı kapat a bastığında uyarı alıyor. Diyorki adisyonda değişiklik yapılmış yaptığınız işlemler kaydedilmedi. 2 çay için masaya tekrar girilip ödeme alınır. Fakat düşünün 10 kişi kalktı çeşitli ürünleri ödeyip gittiler. hata mesajı çıktı şimdi kasacı nasıl hatırlasın neleri aldığını.

bu yazdığım gibi sisteminizde deneyin bu yaşadığım bir sorundur.

Hee yani tam ödeme esnasında arkadan yeni sipariş girişi … Çok spesifik bir durum, hiç karşılaşmadım ama illaki oluyordur.

Aslında işletme doluyken yaşadığımız en büyük problemlerden biri. Geçici olarak attığım linkle çözdüm. text dosyasıyla takip etmeye başladım. Ama daha iyi bir çözümü olan varsa öğrenmek isterim.

Evet bizde bu sorunu Yaşıyıruz hatta samba 3 de de yaşıyoduk, biz ödemeye bastığımızda masayı kilitle kuralı ile çözmeye çalıştık ama olmamıştı, en son bütün garsonları bu konuda uyararak çözmeye çalıştık ama hala yaşıyoruz, özelliklede söylediğiniz gibi 10 kişilik parçalı ödemelerde çok sorun oluyo

En son ödeme al komutuna ödeme alınıyor notu yazdırıyorum garson kasaya gelip ekleyeceği bir spariş var ise söylüyo müşteri gitmeden ve sorun yaşamıyoruz aynı anda girme ihtimali olbiliyo ama eskisi kadar hata ile karşılaşmıyoruz

Okumadan cvp veriyprum
aynı anda aynı masaya iki garson girmeye mi? çalışıyor.

@Sezgin Aynı anda masanın belirli bir kısmı kasada ödeme yaparken garson da aynı anda masada kalan bir müşteriden sipariş almaya çalışıyormuş.

Bana kalırsa ki bu benim fikrim sadece, masa açıkken başkası açamazsın ve açık masanın farklı bir rengi olup meşgul veya masada işlem yapılıyor ibaresi yanıp sönerek yer alsın. Bence fena olmaz :slight_smile: